Sigara Yasağı Kaça Patlayacak

Etiketler :


Herkes bırakmak ister ama bırakamaz.... bu son paket,bu paketi içiyim bırakıcam.... sigara konusunda her zaman kendini kandıran bi millet olduk şimdiye kadar ama 19 mayıs tan yani bugünden sonra devleti de kandıranlar olacak ya da olmaya çalışacak sanırım ülkenin nerdeyse %65-70 i sigara içiyor bu da şu demek oluyor ki ülkece bir günde 45 milyon 205 bin YTL yi sigaraya veriyoruz.


Ben sigara içmeyen biri olarak her zaman sigara içilen ortamlardan uzak durmuşumdur ancak sigarasız ortam bulmak da %70 i sigaran içen bi toplumda oldukça zor olduğundan katlanıyorduk. Artık yeni yasayla böyle yerler bulmak zor olmayacak.Sigara içilemeyecek alanlar: Kamu hizmet binalarının kapalı alanları. Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları. Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları. Okulöncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve ortaöğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında sigara içmek YASAKSİGARA YASAĞININ AYRINTILARI

Filmlerde gösterilmeyecek Televizyonda yayınlanan programlarda, dizilerde, filmlerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülere yer verilemeyecek. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde de tütün ürünleri satılamayacak. Çocuklara satanlara hapis Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. Aykırı davrananlara da, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.


Yere izmarit atan yandı Tütün ürünleriyle ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıklar çevreye atılamayacak.19 MAYISTAN SONRA 1 ADET SİGARA BAKIN SİZE KAÇ PARAYA PATLAYACAK

Cezaları amirler kesecek Yasağa uymayanlara Kabahatler Kanunu'nun 39'uncu maddesi uyarınca 62 YTL para cezası uygulanacak. Yasaklarla ilgili yükümlülükleri yerine getirmeyen işletme sorumluları, işletme iznini veren kurum yetkilileri tarafından önce yazılı olarak uyarılacak. İşletmelere uygulanacak cezalar 5 bin YTL'den başlayıp 250 bin YTL'ye kadar çıkabiliyor.

0 yorum :

Hakaret ve Küfür İçeren Yorumlardan Kaçınınız..
Lütfen Düzgün Türkçe ve Küçük Harflerle Yorum Yazınız...
Dışarıya link içeren yorumlar itina ile silinecektir...